Valgustid

Pinglagede valgustuse disain aitab muuta interjööri värvikamaks ja ilmekamaks. Seejuures võib kasutada mitte ainult tavapäraseid süvisvalgusteid ja lühtreid, vaid ka kaasaegseid LED-valgusteid, mis paigaldatakse pinglae taha ja valgustavad lage seestpoolt. Pinglae valgustus võib põhineda nii tavalistel valgustitel kui ka värvilise valgusega valgustitel. Selline lähenemine võimaldab luua päikeselise hommiku või  loojangu illusiooni või siis vastupidi, muuta valguse mõõdukaks või summutatuks. Kõik pinglae valgustusega seotud tööd tehakse eraldi tasu eest ja on lisakulutus.


Laevalgustuse projekteerimine

Mugava ja õdusa pinglae valgustuse saavutamiseks on vaja juba varem planeerida, kus valgustid paiknema hakkavad, selgeks teha nende liik ja kuidas neid sisse/välja lülitada. Pinglae valgustust aitavad Teil kavandada firma Nebosvod disainerid. Tähtis on, et laevalgustuse süsteem oleks pinglae tellimisel juba teada. Kõik laevalgustust ettevalmistavad elektritööd tehakse enne pinglae paigaldamist.


Valgustite liigi ja võimsuse valimine

Pinglae juures saab kasutada:

  • punktvalgusteid;
  • lühtreid;
  • LED-linti.

Punktvalgustid paigaldatakse pinglae pinna taha (monteeritakse sellesse), tavalised valgustid aga pinglae pinnast allapoole (plafoonid ja lühtrid).

Valitud valgustite liik mõjutab otseselt ruumi valgustatuse määra. Asi on selles, et iga valgusti eraldab põledes soojusenergiat, mis kuumendab enda ümber paiknevat. Eriti palju eraldavad soojust halogeen- ning hõõglambid, mida kasutatakse punktvalgustites. Kui lambid kuumendavad pidevalt pinglae pinda, võib see muuta materjali värvi või selle koguni rikkuda, eriti kui kuumus ulatub üle 60 Co.  Sellepärast tuleb pinglae valgustuse kavandamisel arvestada lubatud võimsust, sellesse sisseehitatud valgustid võivad olla minimaalse võimsusega ja neid peab olema piisavalt. Lae pinnast väljapoole jäävad valgustid võivad olla eredamad.

Valgustite turul on olemas punktvalgustite mudelid, mille valgusallikas jääb täielikult pinglaest väljapoole ja mis soojendavad laepinda nõrgalt. Arusaadavalt on seda tüüpi valgustid eelistatumad, eriti kui neis kasutada säästupirne, mis eraldavad soojusenergiat minimaalselt. Eelistada võiks ka terasest plafoonvalgusteid, mis kaitsevad kindlalt laepinda ülesoojenemise eest, ja lühtreid, mis asetsevad lae pinnast kindlal kaugusel. Kui laevalgustuse projekt näeb siiski ette valgustid, mille lamp jääb laepinna sisse, ei tohi valgusallika võimsus ületada 40 W. Valgustust saab intensiivsemaks muuta nii, et valgusteid paigaldatakse rohkem.

Comments are closed